Rodina

Životopisy umělců ve filmu

Životopisy umělců ve filmu: nejlepší filmy o výtvarných umělcích
Biografie výtvarných umělců je oblíbeným tématem ve světě filmu. Filmaři byli vždy fascinováni životy výtvarníků, zejména pokud k nim patřily boje s duševními chorobami, drogovými závislostmi nebo společenskými zvyklostmi. Kromě toho se jim nabízí možnost převést na velkou obrazovku originální umělecká díla nebo je znovu přinést k životu.
Zde si můžete přečíst o některých z nejzajímavějších filmů pojednávajících o životech výtvarníků.
Žízeň po životě režiséra Vincente Minnelli z roku 1952 
Život Vincenta Van Gogha se dočkal několika filmových zpracování. Žízeň po životě s Kirk Douglas jakožto s problémy se potýkajícím umělcem je jedním z nejpozoruhodnějších. Film je založen na bestselleru Irvinga Stonea. Ten napsal také knihu Agónie a extáze o Michelangelovi, což se taktéž objevilo na stříbrném plátně.
Pokud jste fanouškem díla Van Gogha, určitě si užijete film Žízeň po životě, ve kterém se objeví téměř 200 původních děl Van Gogha. Je však možné, že pokud znáte předchozí filmografii Kirka Douglase, budete si muset trochu zvyknout na pohled na něj jakožto na mučeného holandského malíře. Další doporučený film o Van Goghovi je Vincent a Theo od Roberta Altmana z roku 1990.
Přežila jsem Picassa od Jamese Ivoryho z roku 1996
Stejně jako Van Gogh, Pablo Picasso se díky svému životu stal kultovní postavou i mimo umělecké kruhy. Zatímco Van Gogh symbolizuje sebedestruktivního maniodepresivního umělce, který dosahuje úspěchu až po své smrti, představuje Picasso mizantropického a sukničkářského umělce. Na Picassův neslavný vztah se ženami se zaměřil tento snímek Ivoryho. Příběh je vyprávěn očima milenky Picassa Francoise Gilotovou a nabízí pouze reprodukci Picassových děl. Díky talentu Anthonyho Hopkinse a jeho fyzické podobě Picassa se snímku Přežila jsem Picassa daří vytvořit nelichotivý portrét umělce jako krutého, sebestředného génia.
Dívka s perlou od Petera Webbera z roku 2003
Ve srovnání s Van Goghem a Picassem je Vermeerova biografie méně známá a méně kontroverzní. Proto je film Dívka s perlou mnohem umírněnější a jemnější. Film se soustředí na krátké období z Vermeerova života, v němž maloval portrét své mladé služky z nižší třídy. Ačkoli se Dívka s perlou nevyhýbá filmovým konvencím zdramatizováním Vermeerovového malířského postupu, stojí za to film sledovat i jen s pohledem na stránku uměleckého zpracování, jehož úspěch spočívá v přiblížení Vermeerova vnímání světla a barev.
Basquiat od Juliana Schnabela z roku 1996
Nejčastější kritikou filmů o výtvarném umění je způsob, jakým líčí proces tvorby. Na film Basquiat byla proto kladena velká očekávání, jelikož byl v režii slavného malíře Juliana Schnabela. Schnabel dobře vylíčil vzestup a pád Jeana Michella Basquiata, a to méně předvídatelným způsobem, než jaký jsme již zhlédli tisíckrát předtím. Nicméně hlavním důvodem, proč zhlédnout Basquiat, je David Bowie v roli Andyho Warhola.
Frida od Julie Taymor z roku 2002
Stejně jako většina výtvarníků, jejichž životní příběh se objevil na stříbrném plátně, Frida Kahlo prochází neobvyklým životem, který mimo jiné zahrnuje nehodu autobusu, problematické manželství a aféru s Lvem Trockým. Stejně jako Van Gogh, Picasso a Jackson Pollock, který byl předmětem životopisného filmu z roku 2000, Frida Kahlo byla ikonou dlouho předtím, než byl film zveřejněn. Ale 123 minut filmu pomohlo k jejímu úspěchu v pozici feministického idolu a pravděpodobně nejslavnější malířky 20. století. Frida se snaží co nejlépe sloučit životní příběh Fridy Kahlo s jejím malováním a výsledek je velmi pestrý a příjemný, ale přesto nezůstává dostatečně daleko od konvencí, jakými jsou umělci zobrazováni ve filmu.

Název článku: Artists_Biographies_on_Film__Top_Movies_about_Visual_Artists

Vstupte do diskuse