Rodina

Vitamíny v těhotenství

Vitamíny v těhotenství
Pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, pravděpodobně víte, že je pro vás důležité mít dostatek kyseliny listové.  Kyselina listová napomáhá snižovat výskyt poruch vývoje mozku a páteře dítěte, a to zejména v časném těhotenství.  Co možná nevíte je, jak je důležité, abyste dbala i na multivitaminy. 
Studie nedávno zveřejněná v lékařském časopise Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention podotkla, jak důležitá je role multivitaminů, pokud se snažíte otěhotnět, anebo jste právě otěhotněla.  Jejich výzkum dospěl k závěru, že pokud ženy v časném těhotenství berou multivitaminy, snižuje se riziko vzniku některých mozkových nádorů jejich dítěte.
Vědci zjistili, že ženám užívající multivitaminy v období početí se narodilo méně dětí, u kterých by došlo k rozvoji meduloblastomu a primitivního neuroektodermálního tumoru. Mozkové nádory v dětském věku jsou poměrně vzácné, vyskytují se u 1 z 20 000 dětí ve věku do šesti let. Meduloblastom je druhý nejčastější nádor mozku u dětí.
Výzkum v Dětské nemocnici ve Filadelfii srovnal 315 dětí s mozkovými nádory s 315 náhodně vybranými zdravými dětmi.  Výzkumníci zavolali každé matce a zeptali se, zda před početím nebo po otěhotnění braly multivitaminy.  Výsledky byly mírně signifikantní, ale přesto byly srovnatelné s výsledky jiné studie provedené v roce 1993 jinou skupinou. 
Zajímavé je, že užívání multivitaminu v pozdějších stádiích těhotenství nijak výrazně nesnížilo riziko rozvoje mozkových nádorů.  Tím je naprosto zřejmé, že pokud se snažíte otěhotnět, měla byste začít užívat multivitaminy ihned.  Poté pokračujte se souhlasem svého lékaře alespoň v časných fázích těhotenství.
Ženám se důrazně doporučuje, aby užívaly multivitamin obsahem 400 mikrogramů kyseliny listové.  Ženy v reprodukčním období by měly jíst zdravé potraviny s dostatkem vitamínů a kyseliny listové.
Při výběru multivitaminu si ale zkontrolujte jeho obsah vitamínu A.  Nikdy neužívejte více než 770 mikrogramů vitamínu A.  Přílišné množství může způsobit vrozené vady u dětí.
Měla byste také hledat nápis “léčivý přípravek” na krabičce.  To znamená, že vitamín byl kontrolován a splňuje určitá kritéria Státního ústavu pro kontrolu léčiv.  Takto označené vitamíny mají určité standardizované úrovně čistoty, bezpečnosti, obsahu a kvality. 
Váš gynekolog/porodník vám pomůže vybrat multivitamin ještě předtím, než otěhotníte. Takže hodně štěstí, pokud se snažíte otěhotnět, a užívejte multivitamin jak pro sebe, tak pro vaše dítě!

Vstupte do diskuse

Neplánované těhotenství
7 tipů pro bezstarostné cestování
Lekárnička na dovolené
10 nejlepších věcí, které můžete zažít v Paříži
5 tipů pro vytvoření skvělého obývacího pokoje
5 vánočních filmových hitů
Cvičíme jógu pro skvělou postavu
4 kroky k zahojení zlomeného srdce